NASA uzay çiftliği tarımının uzun vadede uygulanabilirliği konusunda bahse giriyor
NASA uzay çiftliği tarımının uzun vadede uygulanabilirliği konusunda bahse giriyor
Yeni bir bitki habitatı uzay istasyonuna gidiyor

Bir astronotu bir paket yiyecek verirsen, bir gün yemek yersin. Bir astronotu uzaydan nasıl çiftleştireceğinizi öğretirseniz, bir ömür boyu ya da en azından Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 6 ay süren bir sefer için yemek yiyecektir.
NASA'nın ilk görevlerinden bu yana, yurtta evde olup olmadığı ya da 250 kilometre uzaktaki yörüngede gezip dolaşmadığı bir astronotun ihtiyaç duyduğu şeyler üzerinde yoğunlaştı. Yönetim yıllar geçtikçe bir dizi çözüm denedi: John Glenn, saf etli sığır eti ve sebze yaprağı, diğer uçuş ekipleri ise yeni yaş dondurma kurutma teknolojisini kullandı. Yakın geçmişte, NASA astronotlarının kendi yemelerini yörüngede büyütmesine olanak sağlamaya çalışıyor.

Kennedy Uzay Merkezi'nde konuşlandırılan bir mühendis olan Bryan Onate, bu teknolojinin ön planda. NASA'nın ilk bitki büyüme sistemi olan Veggie'yi kuran ekibin başında yardımcı oldu ve önümüzdeki ay Veggie'nin yeni ve gelişmiş kardeşi Advanced Plant Habitat'ı yolladı.
Yaşam alanı, mini buzdolabının büyüklüğündedir. Ancak soda depolamak yerine, uzay istasyonundaki bitkilerin büyümesinde her adımı dikkatle kaydediyor olacak. Bu, araştırmacılara, bitkilerde, mikrogravite ve uzaydaki diğer kuvvetler tarafından nasıl şekillendirildiğine dair benzeri görülmemiş bir anlayış sağlayacaktır. Ve Onate, "astronotlar emeğimizin meyvesinden zevk alabilir" der.
Küçük olmasına rağmen, yeni yaşam alanı 180'den fazla sensör ve üç kamera ile donatılmıştır. Sensörler ünitedeki sıcaklık, nem ve oksijen ile ilgili verileri kaydeder. Kameralar - biri kızılötesi - kameradaki odalarda neler olduğuna dair daha fazla bilgi sağlayacak. Tüm veriler, NASA'nın karakteristik akronimik espiri olan "PHARMER" -Plant Habitat Avionics Hızlı Raf'daki Gerçek Zamanlı Yönetici adlı bir bilgisayarla işlenir. Onate "Gerçekten, gerçekten bilimsel bir araç kutusu" diyor.
Kurulum haricinde sistem çok az girdi ile çalışmalı ve gıdayı istasyona nakletmek için astronomik (göz kırpma) maliyeti düşürülmelidir. Halen, yukarı doğru fırlayan gıda ve diğer malzemeleri göndermek için bir kiloladan fazla 10.000 dolara mal oluyor. Bu, tipik 14 onsluk ekmek -bu sadece Dünya'da 3.35 $ -mevcut alana göndermek için 8.750 $ 'lık bir toprağa mal olacağı anlamına geliyor. Artı, en taze şeyler uzun sürmez. Onate, "Bir dolusu kiraz domates paketi yaparsam ... Domateslerim sadece bir iki hafta iyi olur" diyor. "Ama benimle tohum alırsam, yiyecek yetiştirebilirim."

30795688500_86b773bf8f_z

Yaşam alanının gerçek yeniliklerinden biri ışığıdır. Güneş Dünya'ya yaklaşık 2.000 mikromol yayar. NASA'nın yeni yaşam alanı 1000 ya da güneş ışığının yarısı kadarını koyacaktır.
Bu, büyümek için parıltıya ihtiyaç duyan, ancak uzayın geri kalanında olduğu gibi daima karanlıkta gizlenmiş olan uzay istasyonunda almayan bitkiler için parlak bir ışık kaynağıdır. NASA araştırmacıları, bitki büyümesini en iyi neyin en iyi şekilde uyardığını bulmak için kırmızı, yeşil, mavi ve beyaz spektrum ışıklarını farklı yoğunluklarda test etmeyi umuyorlar. Onate "hafif bir tedaviyi gerçekten hedef alabiliriz" diyor ve "sadece bu yüzden farklılıkları öğrenmeye başlayabiliriz" diyor.
Nihai olarak, yaşam alanı bir bonafide arazi çiftliğinden çok bir araştırma projesidir. Fakat Onate, onu insan hayatını dünyadan sürdürülebilir kılmak için daha büyük bir görevin ilk adımı olarak görüyor. "Gelecekte, Mars'ta, orada kolonileşirsek, kaynaklar prim olur" diyor. Anahtarı, yeni keşfetmeye başlamış olduğumuz ortamlarda bitki büyümesini uzun vadeli yönetmenin bir yolu bulacağız.
"Bu [bitki projeleri], anlamak için" insanımı uzaydaki tutma yollarını "kalıcı olarak tutmak için kullandığımız tüm küçük izlerdir. Ve NASA bir gün yakında kendi kendine sürdürülebilir uzay çiftçiliğine doğru atılım yapabilir.

Kafanda bi' şeyler - Kafanda düşünceler - Dürter her an güldürür bazen - Bazen deli eder ve sadece - Bazen zor gelir anlamak - Sallanasın gelir öylece boşlukta - Sonra hatırlatır o şeyler bir anda - Aşina bünyen

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.sanalyer.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!

Disqus Yorumları