Daha önce hiç görülmemiş bir virüs, Çin'de yayılmaya başladı
Daha önce hiç görülmemiş bir virüs, Çin'de yayılmaya başladı
Düzinelerce insan SARS ile ilişkili ölümcül bir salgına bulaştı.

Ani akut solunum sendromu (SARS) korkutucu bir virüstür. Bulaşıcı ve ölümcül olan bu virüs 2003 yılında Çin'de şiddetlendi. Son haftalarda, Hubei Eyaletindeki Wuhan CIty'de Ocak ayının başından itibaren 44 kişiyi hastalayan gizemli yeni bir solunum yolu hastalığı ortaya çıktı . Şimdi arkasındaki virüs ve bunun SARS ile ilişkisi hakkında biraz daha bilgi sahibiyiz.

Perşembe günü, Dünya Sağlık Örgütünden Çinli yetkililer, şifreli hastalıkların SARS olmadığını, ancak yeni bir koronavirüsün neden olduğunu belirlediğini belirten bir açıklama yaptı. Koronavirüsler şiddetli soğuk algınlığından SARS ve Orta Doğu solunum sendromu gibi daha ölümcül belirtilere kadar değişiklik gösterebilir.

Çinli araştırmacılar, bir hastadan toplanan virüsün bir örneğini gen dizilemesinden sonra incelediler. Virüs bazılarında ciddi semptomlara neden oldu, ancak aşırı derecede bulaşıcı görünmüyor. 

Vakaların çoğu hastalar arasında bayi ve satıcılarla belirli bir deniz ürünleri ticareti yapanlarda görüldü. WHO, 5 Ocak'taki ön bildiride , "Toptan bir balık ve canlı hayvan pazarında bildirilen hastalık hayvanlara maruz kalmak yüzünden olabilir." Dedi.

DSÖ, "Yeni bir virüsün kısa sürede tespit edilmesi, gerçekten dikkate değer bir başarıdır ve Çin'in yeni salgınları yönetme kapasitesinin arttığını göstermektedir." Dedi. Ajans durumu izlemeye devam edecek.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.sanalyer.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!

Disqus Yorumları