Cüce gezegen Ceres hayatı destekleyebilir
Cüce gezegen Ceres hayatı destekleyebilir
Dawn uzay aracı, Ernutet kraterinin yakınında organik malzemeler tespit etti. Deteksiyonlar a'dan f'ye kadar etiketlenir ve daha sıcak renkler daha yüksek organik konsantrasyona işaret eder.

Dawn Uzay Aracı Ceres, Mars ile Jüpiter arasındaki asteroid kuşağındaki bir cüce gezegen üzerinde organik bileşikler tespit etti. Yeni bulgular bulundu.

Organik bileşikler, dünyadaki yaşamın temel taşlarıdır. Ceres bol su ve hatta belki de iç ısıtma sahip olması ile birlikte Bugünün bulguları, düşündürmektedir "o ilkel yaşam Ceres üzerinde geliştirilen olabilirdi," Michael Küppers, Avrupa Uzay Ajansı ile bir gezegen bilimci olarak böyle bir açıklama yaptı. Küppers bugün yayınlanan araştırmaya dahil değildi. Bununla birlikte, böyle bir hayatın hiçbir kanıtı bulunmadığını belirtmek önemlidir; Ceres, bir yaşam biçimini barındıracak her şeye sahip olsa bile, evde kimse kalmayabilir.

Uluslararası bir araştırma ekibi ( NASA ), 2015 yılından bu yana Ceres'i gezen Dawn uzay aracı üzerinde Görülebilir ve Kızıl Ötesi Haritalama Spektrometresi kullanarak organikleri bitkileri tespit etti .

Spektrometre Ernutet adlı bir krater çevresindeki alanı araştırdı ve metil ve metilen grupları içeren bileşikler buldu. Bileşiklerin tam kimliğini belirsiz olsa da, muhtemelen asfaltit ve kerit gibi katran benzeri mineralleri oluşturan hidrokarbon zincirlerine benzer.

"Ceres üzerinde ilkel yaşam gelişebilirdi"

Bu organik moleküllerin ölü gezegenlere çarpan diğer uzay kayaları tarafından teslim etmek yerine Ceres üzerinde yapıldığı görülüyor. Böyle bir etkinin sıcağı organikleri yok eder ve dağılımı bir etkiden gelmediğini gösteriyor. Bunun yerine, araştırmacılar Ceres içinde kurulmuş olabileceğini söylüyorlar. Bununla birlikte, bilim adamları halen moleküllerin nasıl oluşup yüzeyde kalabileceğini araştırıyor.

Bu, organik moleküllerin asteroit kuşağında kesin olarak tespit edildiği ilk andır. Avrupa'daki Rosetta misyonu Comet 67P / Churyumov-Gerasimenko'nun bulgularıyla birlikte bulgular "karmaşık organik moleküllerin ve hatta amino asitlerin güneş sistemindeki küçük bedenlerde her yerde bulunduğu ve su buzunun asteroit kuşağında bol miktarda olduğu kanıtlarını ortaya koyuyor.

Organik ve su buzuyla asteroit kemeri çöp yaparsa, Dünya'nın suyunu ve yaşamın yapı taşlarını nasıl aldığını açıklayabilir. Gezegensel bilim adamları, güneş sisteminin ilk günlerinde, Dünya'nın gelişmesi için sıcak olduğunu ve bunun yerine, gelen asteroitlerden ve kuyrukluyıldızlardan molekülleri alabileceğini düşünüyor.

Ceres çok ince bir atmosfere sahiptir ve yüzeyindeki sıcaklık eksi 100 ila eksi 225 derece Fahrenheit arasında değişir. Ancak yüzeyinin altında, büyük miktarda su buzunu (muhtemelen bir okyanus bile) barındırır ve oluşumundan günümüze kadar dahili ısıtmanın kalmasına neden olabilir. Ceres, amonyak içeren mineraller, tuzlar ve şu an organik malzemelerle, gelişmesi gerektiğini bildiğimiz yaşam için gerekli birçok malzemeyi içerir.

"Ceres Mars ve güneş sistemindeki yerlerin listesindeki dev gezegenlerin birkaç uydusuna katılıyor" diye yazılıyor.

Ceres'in organik maddelerinin tam yapısı hakkında hala çok şey öğrenmemiz gerekse de, gerçekten de bir iç okyanusa sığabildiğini söylemesine rağmen "Temelde Ceres'de hayat var olabilir" dedi. Ve Ceres'de Avrupa gibi yerlerde arama yapmak daha da kolay olabilir .

"Dünya'ya daha yakın ve bir uzay aracı, dış gezegenlerin çevrelerinde yaşadığı yüksek radyasyon seviyelerine maruz kalmaz.Herhangi bir durumda, varlığı varsa, birkaç kilometre olması beklenen bir hayat aramaya meydan okuyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.sanalyer.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!

Disqus Yorumları