Bilim adamları kayıp bir kıtayı keşfedebilirler
Bilim adamları kayıp bir kıtayı keşfedebilirler
Eski Dünya modellerini yeniden düşünmek zorunda kalabiliriz.

İnsanlar, Dünya'nın eski kompozisyonunu bildiğimiz kadar çok şey öğrendiğimizi açıkça belli ediyor. Araştırmacılar şimdi kayıp bir kıtaya sahip olduklarını söylüyorlar, Mauritia. Ekip, Mauritius'taki kayaları, yaklaşık 2 milyar yıllık yapılı gömülü zirkon kristalleriyle veya adanın kendisinden daha eski ("sadece" 9 milyon yıllık) buldu. Bu, bir kıta kabuğunun altına gizlenmiş bir kıta kabuğu olduğunu gösteriyor. Büyük olasılıkla, kristaller volkanik magma tarafından yüzeye taşınmıştır.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, keşfediciler Mauritia hakkında şu anda Hint Okyanusu'ndaki konumunun yanı sıra çok fazla şey bilmiyorlar. Popüler Bilim'in de belirttiği gibi birkaç ipucu var: kristaller Madagaskar'dakilere benzer şekilde yaşlanıyor ve modern ada uzak geçmişte Mauritia'ya bağlı olabileceğini gösteriyor. Kıtanın, süper kıtadaki Gondwana ayrıldığında oluşabileceği tamamen mümkündür.

Olanları bir araya getirmek için çok daha fazla çalışma gerekecek ve Mauritia okyanus tabanı arasında dağılmış olması muhtemel olabilir. Ancak iş durdurursa bile yine de önemlidir - kıtasal parçalanmaların beklenenden daha karmaşık olduğunu ve Dünya'nın uzun vadede bazı sürprizlerle karşılaşabileceğini önermektedir.

Kafanda bi' şeyler - Kafanda düşünceler - Dürter her an güldürür bazen - Bazen deli eder ve sadece - Bazen zor gelir anlamak - Sallanasın gelir öylece boşlukta - Sonra hatırlatır o şeyler bir anda - Aşina bünyen

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.sanalyer.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!

Disqus Yorumları